Danışma ve Sipariş Hattı
Phone 0545 380 14 14
Phone 0850 554 14 14
*** 7 / 24 GECE - GÜNDÜZ AÇIK ÇİÇEKÇİ ONLİNE ÇİÇEK SİPARİŞİ .. *** KREDİ KARTLARINA 12 AY TAKSİT İMKANI *** SİPARİS HATTI 0545 380 14 14

Orkide Bakımı


ORKİDE’Yİ CİCEK GÖNDERİN EKİBİ OLARAK BİZDE ÇOK BEGENEREK VE SEVEREK SİZLERE SATIŞINI YAPIYORUZ, SİZLERDE ONLARA DAHA SAGLIKLI BAKMANIZ İÇİN BAZI GEREKLİ BİLGİLERİ SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİK..www.cicekgonderin.com

 

Orkideler narin cazip güzellikte egzotik görünüşlü cicekleri ile bütün dünyada en kıymetli ciceklerin başında yer alır. Bu ciceklerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması kesme cicek olarak değerini daha da artırır.Orkideler diğer bitkilerden daha fazla ilgi bekler. Ancak onları ev şartlarında hayatta tutmak pek zor değildir. Önemli olan en uygun ortamı sağlayarak bol cicek açmalarını sağlamaktır.Orkide yetiştirmenin kuralları genel özellikler taşıdığı için ekibi olarak sizleri bilgilendirmek istedik…Cinsine göre değişen özellikler ise her bitkiyi tanıtan bölümde ayrıca anlattık.

GENEL KURALLAR
Orkide yetiştirmeye yeni başlanıyorsa mutlaka üzeri bol tomurcuklu ve birkaç çiçeği açmış olgun bir bitki satın alınmalıdır. Bitkiyi almadan önce evde en uygun ortam ve şartlar ayarlanmalı mevsim kış ise eve getirene kadar soğuktan muhafaza edilmelidir. (Çiçeğin naylon muhafazasının üzerine gazete kâğıdı sarılabilir.)

ISI:

Güzel ve uzun ömürlü cicekler için orkidelerin gece ve gündüz arasında 6-8 derece bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre biraz değişmekle beraber gündüz:20-25 gece:16-17 derece idealdir.

IŞIK:

Direkt güneş almayan bol ışıklı aydınlık bir yer lazımdır. Sabah veya akşam güneşi alan bir pencerenin yakını idealdir. Penceredeki bir tül perde ışığı yeteri kadar filtre edecektir. Kış aylarında yapay ışık kullanılabilir. Floresan lambalar bu durumda yeterlidir.Yalnız ışığı direkt bitkiye değil de başka bir yerden bitkinin üzerine yansıyabilecek şekilde yerleştirmek gerekir. Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması cicek yapımını hızlandırır. Yapraklar ışık açısından iyi bir göstergedir. Koyu yeşil yumuşak yapraklar bitkinin az ışık aldığını cinsine göre sarımsı-yeşil veya kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Yeterli ışık alan orkidenin yaprakları acik canlı bir yeşil olur.Orkideler yandan değiltepeden gelen ışıktan daha çok hoşlanırlar.


SULAMA:

Musluk suyu kireç ve klor taşıdığı için sprey veya sulama suyu olarak kesinlikle uygun değildir. Yağmur suyu veya memba suyu kullanılmalı su oda sıcaklığında olmalıdır. Saf su gerekli mineralleri taşımadığı için kullanılmaz. Çoğu cinslerde iki sulama arasında üst toprağın hafif kuruması beklenir.Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak ıslak değil nemli olmalıdır. Yaprak ve cicekler ıslatılmadan sulanır. Saksi tabağında su biriktirilmez. Orkideler genelde ağaç üstlerinde veya geçirgen ormanaltı çürüntülerinde yetiştikleri için çok iyi drenaj gerektirirler.Sulama ve püskürtme daima sabahları yapılmalıdır . Akşam sulamalarında bitki kurumaya fırsat bulamaz ve hastalanır.

 

NEM:

Yüksek nem oranı şarttır. Bir püskürtücü ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmeli cicekler ıslanmamalıdır. Daha iyi bir metod ÇAKILLI TEPSİ kullanmaktır. Bu aynı zamanda drenaj problemini azaltır ve bitkiyi sıcak tutar. İki metod aynı anda kullanılabilir.

BESİN:

Orkideler için hazırlanmış bir sıvı gübre ile yaz aylarında 2 kışın 4 haftada bir beslenir. Aşırı gübreleme faydadan ziyade zarar verir. Önerilere dikkatle uymalıdır.

SAKSI DEĞİŞTİRME:

Bitki sağlıklı görünüyorsa mümkün olduğu kadar saksı değiştirilmemelidir. (Ancak 2-3 yilda bir gerekir) Saksidan çıkan birkaç kök önemli değildir. Değiştirme yapılacaksa ciceksiz bir döneme denk getirilir. (Normal toprak kullanılmaz. Bulunabilirse orkide için hazırlanmış özel torf kullanılmalıdır.( ağaç kabuğu yaprak çürüntüsü yosun ve bitkisel kömürden hazırlanmış karışımlardır).Uygun torf bulunamazsa bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen hindistan cevizi lifleri kullanılabilir. Yeni saksı eskisinden sadece bir numara büyük olmalıdır.

HAVALANDIRMA:
Orkideler aşırı sıcak kuru ve havasız ortamları hiç sevmez. Kış aylarında bile havadar mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır. Pencere önleri bu yüzden pek ideal değildir. Bulunduğu ortam bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılır. Cam açılamadığı zaman vantilatör çalıştırılması da gerekli sirkülasyonu sağlayacaktır. Bitkiler ilkbahar sonlarında korkmadan dışarı çıkarılabilir. Orkideler bundan hoşlanır ve sağlıklı gelişir. Balkon veya bahçenin rüzgardan korunaklı gölge bir yerinde havalar soğuyana kadar tutulabilir.Güneş yaprakları yakabileceğinden gölge şarttır. Gölge yoksa koyu renk bir tül veya şemsiye ile de korunabilir.Orkideler ciceksiz iken de dikkatle sulanıp bakılmalıdır. Orkidelerin cicekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden kesilir.Orkidelerin ciceklenme zamanı cinsine göre değişir. Aşağıda belirtilen zamanlar şartlara göre değişebilir.

PROBLEMLER

Yapraklarda kahverengi nokta veya lekeler
Lekeler sert ise direkt gün ışığından olabilir. Lekelere dokunulmaz. Bitki biraz gölgeye çekilir. Lekeler yumuşaksa mantar demektir. Hasta dallar derhal kesilip alınır.

Büyüme bozukluğu
Dallar yan veya aşağı sarkarak büyüyorsa ışık veya sulama yetersiz olabilir.

Küflenme
Yapraklarda küflenme görünüyorsa serin ortamda aşırı nemlendirme yapılıyor olabilir. Akşamları sulama ve püskürtmeden kaçınılmalıdır.

Cicek açmayan bitki
Bakımı doğru yapılıyor ve bitki sağlıklı ise daha fazla ışık gerektiğini gösterir. (Yapay ışık)
Gece-gündüz yeterli arasında ısı farkı yoksa ciceklenme olmayabilir. Zira bitkinin tomurcuk yapabilmesi için gün ışığında ürettiği besini gece dinlenme sırasında depolaması gerekir. Gece yüksek ısı varsa bu besin harcanır. Dolayısı ile tomurcuk yapamaz.

Tomurcuk dökülmesi
Büyük ihtimalle sulama yetersiz veya ortam fazla kuru olabilir. Yeni alınmış bitkilerde çok görülür.

Hijyen
Bitkinin sararmış yaprak ve cicek sapları mutlaka steril bir makasla kesilmelidir.Böcek türü zararlılar orkidelerde pek görülmez. Seyrek olarak kabuklu bit olursa alkollü bir pamukla temizlenir.


EVDE YETİŞTİRİLEBİLEN ORKİDE CİNSLERİ
 

Phalaenopsis
Tropik bölgelerde ağaç üstlerinde yaşayan (epiphyte) bu cins başlangıç için nisbeten kolay bir seçim olabilir. Uzun sapların üzerinde açan büyük uzun ömürlü ve çok cazip ciceklere sahiptir. Gölgeye diğer hemcinslerinden daha dayanıklıdır. Buna karşılık sıcağa ve neme daha fazla ihtiyaç duyar. (Gündüz 22 gece 18 c.) Yıl içinde defalarca cicek açabilir. Aynı sap üzerinden tekrar ciceklenir. Bu yüzden sap dipten değil 3-4 boğum üzerinden kesilmelidir.

 

Cymbidium
Bu cins de kolay yetişir. Geceleri biraz serinlikten hoşlanır. (gündüz 22 gece 15 c.) Ancak ışık isteği fazladır. Bol ve uzun yaprakları epey yer kaplar. Cicekleri çok cazip büyük ve son derece uzun ömürlüdür. Minyatür cinsleri de vardır.Ciceklenme zamanı: Ekim - Şubat arası 

Miltonia
Diğerlerine göre daha derli toplu bir bitkidir. Hercaiye benzer cicekleri zengin renklerdedir. Ciceklenme süresi bir ay kadar sürer. Serinlikten hoşlanır. (gündüz 20 gece 15 c.)Ciceklenme zamanı: İlk ve sonbaharda yilda iki kere.


Paphiopedilum
Terlik orkidesi de denilen bu cins fazla hassas değildir.Büyük cicekleri ilginç ve karakteristik bir şekle sahiptir. Hafif gölgede yetişebilir.Ciceklenme zamanı: Ekim-Mayıs arası.

 

Cattleya
10- 15 cm. çapında muhtesem cicekleri ile orkide denince akla ilk gelen cinstir. Orkidelerin kraliçesi olarak bilinir . Yüksek nem bol ışık gerektirir. Gündüz sıcak gece ise serini sever.(25-16 c. arası) Bitkinin son çiçeği de düşünce sap dibe yakın bir yerden kesilir ve kesik yer bir damla erimiş mumla kapatılır ki mikrop kapmasın.
Ciceklenme zamanı: Ekim-nisan arası

Dendrobium
Bu salkım cicekli orkide bol ışık ve nisbeten yüksek gündüz ısısı ister. Buna karşılık serin gecelere diğerlerinden daha dayanıklıdır. (25- 10 c. arası) Sonbaharda yaprakları kurur.Ciceklenme zamanı: Ekim- Ocak arası

 

Odontoglossum
Salkım şeklinde küçük cicekleri gösterişli renklerdedir.Yetiştirilmesi kolaydır. 
Orta karar ışık ister. Sıcağı sever. (Gündüz: 25c. Gece: 18 c.)

Vanda
Yeşilliği derli toplu ve zarif cicekleri cazip renklerde ve çok uzun ömürlüdür. Bir kere açınca 8 hafta dayanır. Düzenli bakım ve besin sağlanırsa yilda 2 kere açar.

 

daha fazla bilgi için 7/24 0545 380 14 14 nolu telefondan arayabilirsiniz.